Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi (Endodonti)

Kanal Tedavisi, dişin sinirlerinin çeşitli nedenlerle (çürük,travma,kırık..) hasar görmesi veya öldüğünde, diş sinirlerinin alınmasıyla, kök kanallarının dezenfekte edilerek şekillendirilip, kanal dolgusu ile  doldurulması işlemine “kanal tedavisi” denir. Kanal tedavisi, diş sinirlerine kadar ilerlemiş olan sorunlar ile ilgilenen ve tedavisini yapan doktorasını tamamlamış olan uzman diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi Yapılmasını Gerektiren Şikayetler 

-Kanal tedavisi gereken dişlerin en önemli belirtisi; şiddetli ağrıdır. Bu ağrılar sıcak, soğuk, çiğneme, dokunma gibi bir uyaran ile başlayabileceği gibi, herhangi bir uyaran olmadan da başlayabilir. Genellikle hasta, ağrı kesici alma ihtiyacı duyar.  Bununla birlikte, canlılığını kaybetmiş dişler, hiçbir belirti vermeyebilir. Radyografik muayene sonucu, kök ucunda patolojik durum gözlenir. Bu durumda da dişlere kanal tedavisi yapılmalıdır.

 • Diş kökü ucunda apse oluşması sonucu dişetinde ya da yüzde şişlik meydana gelebilir.
 • Dişin canlılığını kaybetmesi sonucu, diş etinde, kök ucuna doğru sivilce benzeri “fistül” denilen yapı oluşabilir.
 • Dişin canlılığını kaybetmesi sonucu dişte renkleşme görülebilir.

Hangi Dişlere Kanal Tedavisi Yapılır?

 • Provoke ya da spontan ağrısı olan dişler
 • Yapılan dolgu sonrası şikayetlerin devam ettiği dişler
 • Derin çürük, kırık, travma sonucu madde kaybının fazla olduğu dişler
 • Kuron protezi (kaplamalar) altında kalan, çürük dişler
 • Protez yapımı sırasında hassasiyet gösteren dişler
 • Travma sonucu oluşan kök kırıkları
 • Canlılığını kaybetmiş dişler
 • İlerlemiş diş eti hastalığı olan dişler

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Kanal tedavisi, hayat kalitemizi etkileyen diş ağrısını ortadan kaldırmak amacıyla, lokal anestezi altında yapılır. Yeterli derinlikte anestezi ile işlem tamamen ağrısızdır.  Bununla birlikte, akut pulpal hastalıkların kanal tedavilerinde, etkili lokal anestezi elde etmek zordur ve hasta azda olsa ağrı hissedebilir. Böyle bir durumda dişe, gerekli acil müdahale yapılarak, ağrı kontrolü için tedavi başka bir güne ertelenebilir.

Kanal Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

İyi yapılmış bir kanal tedavisinde başarı oranı yüksektir. Doğru ağız bakımı ve düzenli doktor kontrollerinizi aksatmadığınız taktirde, dişinizi ömür boyu koruyabilirsiniz. Olası bir başarısızlık durumunda ise tekrarlayan tedavi şansı vardır. Unutmayın; hiçbir protez ya da implant kendi dişinizin yerini tutamaz.

Kanal Tedavisi Sonrası Dişte Ağrı Olur mu?

Kanal tedavisi yapılan dişlerin sinir dokusu çıkarıldığı için soğuk-sıcak gibi uyaranlarla dişte ağrı meydana gelmez. Ancak tedavi sonrası ilk birkaç gün, özellikle çiğneme sırasında ağrı oluşabilir. Yapılan işlemler sonrası diş dokularının iyileşmesi sırasında bu tepkilerin görülmesi normaldir. Hasta, doktorunun tavsiye ettiği bir antienflematuar ilaç kullanabilir. İlerleyen günlerde bu ağrının da geçmesi beklenir. Fakat herkeste ağrı olucak diye bir durum yoktur. Genel olarak hastalar, tedavi sonrası rahatlar ve günlük yaşamlarına sorunsuz devam ederler.

Kanal Tedavisi Tekrarı 

Kanal tedavisi tekrarı ( reatreatment ); kanal tedavisi yapılmış fakat çeşitli nedenlerle başarı sağlanamamış dişlerde, eski kanal dolgusunun kök kanallarından çıkarılıp, kök kanallarının dezenfeksiyonu sağlandıktan sonra kanal dolgusunun tekrar yapılarak, diş çevre dokularının eski sağlık durumuna döndürülmesini amaçlayan işlemdir. Başarı oranı ilk yapılan tedaviye göre düşük olmakla birlikte, diş çekimine alternatiftir. Tedaviden sonra dişin takip edilmesi önemlidir. Özellikle genç hastalar, tedaviye olumlu yanıt verir. Kanal tedavisi tekrarı işlemi vakaya göre, genellikle tek veya iki seansta bitirilir.

Kanal Tedavisi Yapılan Dişlerde Başarısızlık Nedenleri 

Kök kanallarından enfeksiyonun tam olarak uzaklaştırılamaması, diş kök kanallarının hepsinin tam olarak temizlenip, doldurulmaması, kanal tedavisinin başarısızlık nedeni olabilir. Fakat başarılı bir kanal tedavisi sonrası, diş kök ucunda iltihap gelişmesi de rastlanan bir durumdur. Bunun nedeni, genellikle, diş üzerindeki dolguda kırık ya da çatlak varlığında, bakterilerin kök kanallarına geçip, tekrar enfeksiyona neden olmasıdır. Aynı durum, uyumsuz kuron kaplamalarda da geçerlidir. Yani başarı durumu için sadece kanal tedavisinin doğru yapılmış olması yeterli değildir. Dişin üst yapısını oluşturan dolgu, kaplama ya da onley gibi restorasyonların da uygun şekilde yapılması ve hastalarında bu dişlerin takibini iyi yapıp, üst yapıyla ilgili bir sıkıntı yaşadıklarında, vakit kaybetmeden diş hekimine başvurmaları gerekmektedir. Bu durum da, yine rutin diş hekimi kontrollerinin öneminin altını çizmektedir.

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp