Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı Nedir

Diş İmplantı Nedir ? : Diş implantları, doğal dişlerinizin görünümünü ve yeteneğini taklit eden sabit (kalıcı) veya çıkarılabilir bir sahte dişe izin veren bir diş veya diş kökü yerine geçenlerdir.

Bunlar, dişleriniz yaralanma veya çürüme nedeniyle hasar görmüşse bir seçenektir ve köprü veya takma dişlere potansiyel bir alternatif olabilir.

Diş implantlarının düzenli kullanılmasının sebeplerinden biri de doğal görünmesidir; çene kemiğinizle kaynaşacak şekilde tasarlanmıştır ve kalıcı olarak yerleştirilirler, bu nedenle rahatsız edici protezlerle ve geveleyerek veya garip konuşma veya çiğneme veya yemek yemede zorluk gibi neden olabileceği herhangi bir sorunla uğraşmaya gerek yoktur.

Aksine, diş implantları yemek yerken, konuşurken ve kişinin kendine güveni artma eğilimindedir, çünkü diş implantları esasen gerçek dişlerle aynı şekilde işlev görür.

Diş implantları ayrıca protezlerin ve beraberindeki yapıştırıcıların ve ilgili sorunların çıkarılmasından kaynaklanan utanç potansiyelini ve komplikasyonları ortadan kaldırır.

Diş İmplantı Çeşitleri

Birkaç farklı diş implantı türü vardır, ancak hepsi ağzınızda kalıcı bir fikstür olacak şekilde tasarlanmıştır ve doğal dişlerinizin görünümüne uyacaktır – diş cerrahınız veya diğer tıp uzmanları dışında kimsenin diş implantlarınız olduğunu bilmesine gerek yoktur.

Belki de en popüler diş implantı türü, çene kemiğine eklenmiş bir porselen diş veya çevreleyen dişlerin rengine ve görünümüne ve hastanın benzersiz ısırma modeline uyacak şekilde boyanmış dişlerle gömülü saf titanyum kökünden yapılır.

Yemek yemek, fırçalamak, diş ipi kullanmak ve başka şekillerde diş implantı veya diş implantları kullanmak neredeyse doğal dişlere sahip olmakla aynıdır.

Diş hekimleri, oldukça hızlı bir şekilde takılabilen veya yerleştirilebilen diş implantları oluşturmak için genellikle 3-D görüntüleme teknolojisini kullanır ve bu da onları birçok kişi için ideal bir seçim haline getirir; ayrıca, bir hastanın sabitlenmesi veya değiştirilmesi gereken birden fazla dişi varsa, All-On-4 tekniği tam bir üst veya alt diş setinin yerini almak için kullanılabilir.

Diş implantları da nispeten stabildir ve çevreleyen dişlerin kalitesini ve sağlığını etkilemeden yerleştirilebilir ve protezleri çıkarmaya veya potansiyel olarak problemli diş işleriyle başka şekilde uğraşmaya gerek kalmadan normal şekilde yemek yemeye ve çiğnemeye izin verirler.

Aslında diş implantları, bitişik dişleri etkileme eğiliminde olmadıkları ve hastanın ağzında veya gülümsemesinde başka herhangi bir değişiklik gerektirmedikleri için daha konservatif bir diş veya diş değiştirme seçeneği olarak düşünülebilir.

Dahası, diş implantları bir kez yerleştirilip iyileştikten sonra, esasen hastanın kendi dişleriyle aynıdır ve uygun ağız hijyeni ve bakımı ile yıllarca, hatta on yıllarca dayanabilir.

Dental İmplantlar Neden Kullanılır ?

Anında yük implantları veya mini implantlar gibi diş implantları , çeşitli nedenlerle dişleri eksik veya hasar görmüş kişiler için popüler bir seçimdir.

Osseointegrasyon adı verilen bir işlemle çene içerisine kalıcı olarak yerleştirilip kemikle kaynaştıkları için doğal dişler gibi görünür ve hareket ederler.

Diş İmplantı Nedir ? : Dahası, diş implantlarının temizlenmesi kolaydır ve hastanın ağız sağlığını iyileştirir.

Ek olarak, diş implantları son derece dayanıklıdır ve uygun bakımla bir ömür boyu sürebilir – diş implantlarının yüksek başarı oranı , özellikle uygun şekilde bakıldığında çok uzun süre dayandıkları için, onları köprü veya protezlere tercih edilen bir alternatif haline getirmiştir. yeme-içme veya hastanın yüzünün görünümü ve gülümsemesi üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindedir.

Diş implantlarını düşünüyorsanız akılda tutmanız gereken bir şey, hastaların sağlıklı diş etlerine ve implantı takmak için yeterince sağlıklı kemiğe sahip olmaları gerektiğidir.

Ağır sigara içenler veya kalp problemleri veya diyabet gibi kronik hastalıkları olanlar veya baş ve boyun bölgesini içeren radyasyon tedavisi görmüş kişiler, belirli tip diş implantları için iyi aday olmayabilir.

Bu sınırlamalar, en yaygın diş implantlarını içerir – kemiğe sabitlenen ve standart diş implantı türü olarak kabul edilen endosteal implantlar.

Diş implantı veya implantların çene kemiğine karşı elmacık kemiğine yerleştirilmesini içeren zigomatik implantlar, gerçekten sadece hastanın çenede diş cerrahının çalışabileceği yeterli kemiği yoksa kullanılan daha invaziv bir seçenektir.

Kemik büyütme, sinüs kaldırma ve sırt genişlemeleri de çene kemiğinin durumunu iyileştirmeye yardımcı olan ve diş implantlarına izin vermenin yollarıdır.

Diş hekiminizin diş implantları yerine köprü veya protez önerip önermeyeceği, eksik diş veya dişlerin yeri ve yerleşimi, yedek diş veya dişlerin yerleştirileceği çene kemiğinin kalitesi ve miktarı, hastanın genel ağız sağlığı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. implantlarla ilgili maliyet ve bireyin tercihi.

Dental İmplant Prosedürü

Diş implantı Nedir ? yazımızın devamında diş implantı alma süreci, birkaç farklı prosedür ve diş hekiminin muayenehanesine yapılan çoklu ziyaretleri içerir.

Çenenizin 3 boyutlu taramasının yanı sıra çenenizdeki kemiğin 3 boyutlu röntgenini alarak cerrahi prosedürü planlamaya başlar.

Bu iki 3 boyutlu görüntü birleştirilerek implantın en doğru ve güvenli planlanması ve yerleştirilmesi sağlanır.

Sinirler ve kan damarları belirlenir ve 3 boyutlu implant planlaması yapılır.

İmplantın optimum yerleşimi elde edildikten sonra, bir cerrahi kılavuz tasarlanır ve 3D yazdırılır.

Bu, günümüzde modern ve doğru implant cerrahisinin gerçekleşmesidir.

Esasen titanyumdan yapılmış bir kök veya direk, eksik dişin bulunduğu kemiğe yerleştirilir ve sahte diş takılmadan veya bir abutment ile gömülmeden önce altı ila on iki hafta boyunca iyileşmesine izin verilir veya yedek dişi sabitlemek için tasarlanmış küçük titanyum parçası veya yerine taç.

Bu prosedürler sırasında lokal anestezi kullanılır ve diş hekiminiz diş implantı prosedürünün olabildiğince sorunsuz geçmesine yardımcı olmak için bir sakinleştirici de reçete edebilir.

Kuronlar veya yedek dişler porselenden üretilir ve doğal dişlerinizin görünümü ve hissine uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Diş hekimi dişlerinizin kalıbını yapacak ve bunu doğal ısırık modelinizi taklit etmek ve diş implantını ağzınıza oturtmak için kullanacaktır.Dental Tourism düşünen hastalarımız öncesinde  bilgi alması gerekmektedir.

İmplant aynı zamanda gerçek dişlerinizin rengine uyacak şekilde renklendirilecek veya boyanacaktır.

 

 

Leave comment

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp