ÇOCUKLARDA VE GENÇLİKTE ORTODONTİ

cocuk-ortodonti
ÇOCUKLARDA VE GENÇLİKTE ORTODONTİ

 

Erken tedavi

Ortodontik tedavi üç yaşından itibaren faydalı olabilir. Erken tespit edilen defektler sıklıkla myfonksiyonel egzersizlerle tedavi edilebilir. Erken süt dişi kaybı, dişlerin delinmesi için boşluk bulunmamasına neden olabilir. Bu durumlarda bir konumlandırıcı kullanılarak, daha sonraki hatalı dişler önlenebilir. Bu nedenle, sonraki ortodontik tedaviyi önlemek veya daha kısa olmak için zamanında ve etkili önlemler alınabilir.

Karışık dişlerde tedavi

Dişlerin değişmesi sırasında renkli plastik ve özel telden çıkarılabilir aygıtlar en sık kullanılır, bu aygıtlar çenelerin artmasını ve yüz kaslarının tonunu etkileyebilir ve ısırığı iyileştirebilir. Çenenin doğru gelişimi, çıkıntılı kalıcı dişlerin birikmesini önleyebilir ve yer yetersizliğinden dolayı ekstraksiyon ihtiyacını önleyebilir.

Kalıcı dişlerde tedavi

Tüm daimi dişlerin delinmesinden sonra, çenelerin temel gelişimi de sona erer. Bundan sonra, çenelerin büyümesini etkilemek daha zordur, ancak esas olarak dişlerin pozisyonunu etkiler. Bu süre zarfında işlem sabit cihazlarla (braketlerle) yapılır.

YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ

 

Metal ve seramik bireysel takviyelerle işleme:

Bireysel diş telleri ile tedavi, özel ortodontik yazılım ile planlanmaktadır. Her diş için rotasyon, dişin eğilmesi ve tedavi planında sağlanan biyomekanik esas alınarak bir bilezik seçilmiştir. Kemerler ayrıca bireyseldir ve diş arkının orijinal (doğal) şekline uygundur. 
Ayrı ayraçlarla tedavi, kısa vadede çok daha öngörülebilir sonuçlara yol açar.

OrthoCaps:

OrthoCaps ile tedavi ortodonti alanında en gelişmişlerden biridir. Şeffaf, hemen hemen göze çarpmayan çıkarılabilir çubuklarla (yabancı) gerçekleştirilir. İlk incelemeden sonra, parmak izleri taranır ve dişleriniz için bir 3D bilgisayar modeli yapılır. Sanal diş hareketini, sonucunu ve tedavi süresini görebilir. Diş hekimi ve hasta tarafından onaylandıktan sonra, tedaviyi yürütmek için bir dizi çalı hazırlanır. Her müteakip aliner, haftadan haftaya haftalarca adım adım son dişlerine hareket eder.

Kombine Ortodonti ve Cerrahi Tedavi:

Bazı çok ciddi kemik deformasyonlarında ortodontik ve cerrahi tedavi kombinasyonu gereklidir. Bunlar sadece ortodontik tedaviden etkilenemeyen iskelet malformasyonlarıdır ve ayrıca cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır. 
Tedavi üç aşamadan oluşur: 
İlk (ameliyat öncesi aşama) dişleri düzenler ve belirli bir ortodontik aparat kullanarak kemerlerin şeklini ayarlar. 
Daha sonra ortogonal cerrahi çeneyi uygun bir ısırmaya taşır. 
Üçüncü veya ameliyat sonrası fazda, ısırık düzeltilir.

Protez öncesi ortodontik tedavi:

İyi ve uzun ömürlü protez tedavisine ulaşmak için, kusura bitişik dişlerin pozisyonu ve bir bütün olarak ısırık göz önünde bulundurulmalıdır. Çoğu durumda, implantasyondan önceki bir ortodontik tedavi, bu ön hazırlık olmadan bunun mümkün olamayacağı yerlere bir implant veya köprünün yerleştirilmesine izin verebilir.

Leave comment

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp