İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılıyor ?

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılıyor

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılıyor ; Diş implantı ameliyatı, diş köklerini metal, vidalı uçlar ile değiştiren ve hasar görmüş veya eksik dişleri gerçek dişlere benzeyen ve çalışan yapay dişlerle değiştiren bir işlemdir. Diş implantı cerrahisi, takma dişlere veya köprüleme işlerine iyi uymayan bir alternatif sunabilir ve doğal diş kökleri eksikliği diş protezi veya köprü dişlerinde diş protezi yapılmasına izin vermediğinde bir seçenek sunabilir.

Dental implant ameliyatı nasıl yapılır implant tipine ve çene kemiğinizin durumuna bağlıdır. Dental implant ameliyatı birkaç prosedür içerebilir. İmplantların ana yararı, yeni dişleriniz için sağlam bir destek – kemiğin implant çevresinde sıkıca iyileşmesini gerektiren bir süreç. Bu kemik iyileşmesi zaman gerektirdiğinden, işlem birkaç ay sürebilir.

Diş implantları cerrahi olarak çene kemiğinize yerleştirilir, burada eksik dişlerin kökleri olur. İmplantlardaki titanyum çene kemiğinizle birleştiğinden, implantlar kaymaz, gürültü yapmaz veya kemiğin sabit köprü veya protezlerin yapabileceği şekilde hasar görmesine neden olmaz. Ve malzemeler, sıradan köprü işini destekleyen kendi dişleriniz gibi çürümez.

Genel olarak, eğer aşağıdaki durumlarda diş implantları sizin için uygun olabilir:

 • Bir veya daha fazla eksik diş var
 • Tam büyüme bir çene kemiği var
 • İmplantları sabitlemek için yeterli kemiğe sahip olabilir veya kemik grefti alabilir
 • Sağlıklı ağız dokularına sahip olmak
 • Kemik iyileşmesini etkileyecek sağlık koşullarınız yok
 • Takma diş kullanamıyor veya istemiyor
 • Konuşmanızı geliştirmek istiyorum
 • Sigara içmeyin

Riskler

Herhangi bir ameliyat gibi, diş implantı ameliyatı bazı sağlık riskleri doğurur. Yine de problemler nadirdir ve ortaya çıktıklarında genellikle küçük ve kolayca tedavi edilirler. Riskler şunları içerir:

 • İmplant yerinde enfeksiyon
 • Diğer dişler veya kan damarları gibi çevre yapılardaki yaralanma veya hasarlar
 • Doğal dişlerinizde, diş etlerinde, dudaklarınızda veya çenenizde ağrı, uyuşma veya karıncalanma ile sonuçlanabilecek sinir hasarı
 • Sinüs sorunları, üst çeneye yerleştirilen diş implantları sinüs boşluklarından birine girdiğinde

Nasıl hazırlanıyor

Diş implantları için planlama süreci, ağız, çene ve yüz (ağız ve çene-yüz cerrahı) koşullarında uzmanlaşmış bir doktor, diş eti ve kemikler gibi dişleri destekleyen yapıların tedavisinde uzmanlaşmış bir diş hekimi de dahil olmak üzere çeşitli uzmanlar içerebilir. (periodontist), yapay dişler (protez uzmanı) tasarlayan ve bunlara uyan bir diş hekimi veya bazen bir kulak, burun ve boğaz uzmanı (KBB) uzmanıdır.

Dental implantlar bir veya daha fazla cerrahi prosedür gerektirdiğinden, aşağıdakiler dahil olmak üzere prosese hazırlanmak için kapsamlı bir değerlendirmeye sahip olmalısınız:

 • Kapsamlı diş muayenesi. Diş röntgeni ve 3B görüntüleri çekmiş olabilir ve dişleriniz ve çenenizden yapılmış modeller olabilir.
 • Tıbbi geçmişinizi gözden geçirin. Doktorunuza reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar ve takviyeler dahil olmak üzere herhangi bir tıbbi durumu ve aldığınız ilaçları söyleyin. Bazı kalp rahatsızlıklarınız veya ortopedik implantlarınız varsa, doktorunuz enfeksiyondan korunmak için ameliyattan önce antibiyotik verebilir.
 • Tedavi planı Durumunuza göre uyarlanmış olan bu plan, kaç diş değiştirmeniz gerektiğinin yanı sıra çene kemiğinizin ve kalan dişlerin durumu gibi faktörleri de dikkate alır.

Ağrıyı kontrol etmek için ameliyat sırasındaki anestezi seçenekleri lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezidir. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğu konusunda diş hekiminizle konuşun. Diş bakımı ekibiniz, ne tür bir anesteziniz olduğuna bağlı olarak, ameliyat öncesi yeme ve içme konusunda sizi bilgilendirecektir. Eğer sedasyon veya genel anestezi kullanıyorsanız, birisinin ameliyattan sonra sizi eve götürmesini ve günün geri kalanında dinlenmeyi beklemesini planlayın.

İmplant  Diş İşlemleri

Diş implantı ameliyatı genellikle prosedürler arasında iyileşme süresi ile birlikte aşamalı olarak yapılan bir ameliyattır. Bir diş implantı yerleştirme işlemi, aşağıdakileri içeren birden fazla aşamayı içerir:

 • Zarar görmüş diş temizleme
 • Gerektiğinde çene hazırlığı (aşılama)
 • Dental implant yerleştirme
 • Kemik büyümesi ve iyileşmesi
 • Abutment yerleşimi
 • Yapay diş yerleştirme

Tüm sürecin başından sonuna kadar aylar sürebilir. Bu zamanın çoğu çenenizdeki yeni kemiğin büyümesini iyileştirmeye ve iyileşmeye adanmıştır. Durumunuza, yapılan belirli prosedürlere veya kullanılan malzemelere bağlı olarak, bazı adımlar bazen birleştirilebilir.

Kemik grefti gerektiğinde

Çene kemiğiniz yeterince kalın değilse veya çok yumuşaksa, dental implant ameliyatı geçirmeden önce kemik greftine ihtiyacınız olabilir. Bunun nedeni, ağzınızın güçlü çiğneme etkisinin kemiğinize büyük bir baskı yapmasıdır ve implantı destekleyemezse, muhtemelen ameliyat başarısız olur. Bir kemik grefti implant için daha sağlam bir baz oluşturabilir.

Bir çene kemiğini yeniden oluşturmak için kullanılabilecek birkaç kemik greft materyali vardır. Seçenekler, vücudunuzdaki başka bir konum gibi doğal bir kemik grefti veya yeni kemik gelişimi için destek yapıları sağlayabilen kemik yerine geçen malzemeler gibi sentetik bir kemik grefti içerebilir. Doktorunuzla, sizin için en uygun olan seçenekler hakkında konuşun.

Nakledilen kemiğin bir dental implantı destekleyecek kadar yeni kemik büyümesi birkaç ay sürebilir. Bazı durumlarda, implant ameliyatı ile aynı anda yapılabilen sadece küçük kemik greftine ihtiyacınız olabilir. Çene kemiğinizin durumu nasıl ilerleyeceğinizi belirler.

Dental implantı yerleştirme

Diş implantı yerleştirmek için ameliyat sırasında oral cerrahınız diş etinizi açmak ve kemiği açığa çıkarmak için bir kesim yapar. Dental implant metal direk yerleştirileceği kemiğe delikler açılır. Direk diş kökü görevi göreceğinden, derin kemik içine yerleştirilir.

Bu noktada, hala dişinizin eksik olduğu yerde bir boşluk olacak. Gerekirse görünüm için bir tür kısmi, geçici takma diş yerleştirilebilir. Bu takma dişi temizlik için ve uyurken çıkarabilirsiniz.

Kemik gelişimi için bekleniyor

Metal implant direği çene kemiğinize yerleştirildiğinde, osseointegrasyon (oss-ee-oh-in-tuh-GREY-shun) başlar. Bu işlem sırasında, çene kemiği büyür ve diş implantı yüzeyi ile birleşir. Birkaç ay sürebilen bu işlem, yeni yapay dişiniz için sağlam bir temel sağlar – tıpkı doğal dişleriniz için köklerin yaptığı gibi.

Abutmenti yerleştirmek

Osseointegrasyon tamamlandığında, abutmenti yerleştirmek için ek bir ameliyat gerekebilir – tacın sonunda yapışacağı parça. Bu küçük cerrahi tipik olarak poliklinik ortamında lokal anestezi ile yapılır.

Abutmenti yerleştirmek için:

 • Oral cerrahınız diş implantını ortaya çıkarmak için diş etinizi yeniden açar
 • Abutment diş implantına takılıdır
 • Diş eti dokusu daha sonra abutment etrafında kapanır, ancak bitmez

Bazı durumlarda, dayanak, post implante edildiğinde dental implant metal postuna tutturulur. Bu, ekstra bir cerrahi basamağa ihtiyacınız olmayacağı anlamına gelir. Ancak abutment dişeti çizgisini geçtikten sonra, ağzınızı açtığınızda görülebilir – ve diş hekiminiz diş protezini tamamlayana kadar böyle olacaktır. Bazı insanlar bu görünümü sevmez ve abutmentin ayrı bir prosedürle yerleştirilmesini tercih eder.

Abutment yerleştirildikten sonra, yapay diş takılmadan önce diş etleriniz yaklaşık iki hafta iyileşmelidir.

Yeni yapay dişlerinizi seçme

Diş etleriniz iyileştiğinde, ağzınızdan ve kalan dişlerinizden daha fazla izlenim elde edersiniz. Bu izlenimler, tacı yapmak için kullanılır – gerçekçi görünen yapay dişiniz. Çene kemiğiniz yeni diş kullanımını destekleyecek kadar güçlü olana kadar taç yerleştirilemez.

Siz ve diş hekiminiz çıkarılabilir, sabit veya her ikisinin birleşiminden oluşan yapay dişleri seçebilirsiniz:

 • Çıkarılabilir. Bu tip geleneksel çıkarılabilir protezlere benzer ve kısmi veya tam protez olabilir. Pembe plastik sakızla çevrili yapay beyaz dişler içerir. İmplant abutmentine tutturulmuş metal bir çerçeveye monte edilir ve güvenli bir şekilde yerine oturur. Tamir veya günlük temizlik için kolayca çıkarılabilir.
 • Sabit. Bu tipte, yapay bir diş ayrı bir implant abutmentine kalıcı olarak vidalanır veya yapıştırılır. Dişi temizlik için veya uyku sırasında çıkaramazsınız. Çoğu zaman, her taç kendi diş implantına tutturulur. Bununla birlikte, implantlar olağanüstü güçlü olduğu için, birlikte köprülerek birkaç diş bir implant ile değiştirilebilir.

İşlem sonrası

Diş implantı ameliyatı ister bir aşamada, isterse birden fazla aşamada olsun, aşağıdakiler gibi herhangi bir tip diş ameliyatı ile ilişkili tipik rahatsızlıklardan bazılarını yaşayabilirsiniz:

 • Diş etleriniz ve yüzünüzün şişmesi
 • Cildinizden ve diş etlerinizden morarma
 • İmplant yerinde ağrı
 • Küçük kanama

Dental implant ameliyatından sonra ağrı kesicilere veya antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Eğer ameliyattan sonraki günlerde şişlik, rahatsızlık veya başka bir problem daha da kötüye giderse, oral cerrahınıza danışın.

Cerrahinin her aşamasından sonra, cerrahi bölge iyileşirken yumuşak yiyecekler yemeniz gerekebilir. Tipik olarak, cerrahınız kendi kendine çözülen dikişleri kullanır. Dikişleriniz kendiliğinden çözülmüyorsa doktorunuz bunları kaldırır. Dental Tourism

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılıyor ve Sonuçları

Çoğu diş implantı başarılıdır. Bununla birlikte, bazen kemik, metal implant ile yeterince kaynaşmaz. Örneğin, sigara içmek implant yetersizliğine ve komplikasyonlara katkıda bulunabilir.

Kemik yeterince kaynaşmazsa, implant çıkarılır, kemik temizlenir ve işlemi yaklaşık üç ay içinde tekrar deneyebilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda, diş çalışmalarınıza – ve kalan doğal dişlere – daha uzun süre yardımcı olabilirsiniz:

 • Mükemmel ağız hijyeni uygulayın. Tıpkı doğal dişlerinizde olduğu gibi, implantları, yapay dişleri ve diş eti dokusunu temiz tutun. Dişler arasında kayan interdental fırça gibi özel olarak tasarlanmış fırçalar, dişlerin, diş etlerinin ve metal direklerin etrafındaki köşe uçlarının ve krankların temizlenmesine yardımcı olabilir.
 • Düzenli olarak diş hekiminize danışın. İmplantlarınızın sağlığını ve düzgün çalışmasını sağlamak için diş muayeneleri planlayın ve profesyonel temizlik tavsiyelerine uyun.
 • Zarar verici alışkanlıklardan kaçının. Kronunuzu kırabilen buz ve sert şeker gibi sert cisimleri veya doğal dişlerinizi çiğnemeyin. Diş lekeli tütün ve kafein ürünlerinden kaçının. Dişlerini taşlarsan tedavi gör.

İmplant Diş Tedavisi Nasıl Yapılıyor

Leave comment

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp