Sinüs içi kemik grefti veya sinüs lifti

kemik grefti

Sinüs içi kemik grefti nedir? Ne zaman uygulanır?

Dental implantları üst azı dişlerine yerleştirirken, cerrah sıklıkla kemik hacmi eksikliği ile karşı karşıya kalır. Bu durum, bu seviyede, havayla dolu bir boşluk olan maksiller sinüsün varlığı nedeniyledir. Bu nedenle implantların bu alana yerleştirilmesi, maksiller sinüsün tabanını bir kemik grefti içinden doldurmak için bir sinüs kaldırma gerektirebilir. Kemik grefti, kemik dokusunun transplantasyonu yoluyla kemikleri onarmak veya yeniden oluşturmak için yapılan cerrahi bir prosedürdür. Sağlıklı kemik dokusunu naklederek, eksik olan kemiği ve destekleyici dokuları yeniden oluşturabiliriz.

Kemik greftinin doğası

Çoğu durumda, kemik numunesi yapmak zorunda kalmamaktan kaçınan, hayvan veya sentetik kökenli bir kemik ikamesidir. Bazı nadir durumlarda, hastanın kafa tasından veya çenesinden bir örnek alınabilir. Böylece geri kazanılan kemik grefti gerçekleştirmek için kullanılır.

Uygulama

Grefti kurmak için sinüsün içine bir erişim sağlamalısınız. İki ana teknik açıklanmaktadır:

  • Yanal erişim: büyük hacimli greftler yapılmasına izin verir. Çalışma alanının maksimum görünürlüğü ile geniş erişim elde etmek için maksiller sinüsün dış duvarında bir yaklaşım gerçekleştirilir.
  • Krestal yaklaşım (veya osteotomların tekniği): Bu teknik azaltılmış hacimli greftler için ayrılmıştır. Materyal, implantların kuyusu tarafından sinüsün dibine itilir.

Duruma bağlı olarak, implantlar greftle aynı anda ayarlanabilir veya ertelenebilir.

Sinüs liftine kontrendikasyonlar nadirdir. Herhangi bir cerrahi prosedürde olduğu gibi, hastanın sağlık durumu önceden kontrol edilecektir. Sinüsün durumuna da özel dikkat gösterilmeli ve şüphe duyulması halinde bir KBB görüşü istenecektir.

Operasyonel süitler

Sinüs liftinin operatif takibi çoğu zaman basittir ve çok acı verici değildir. Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi ödem, hafif kanama ve hematom oluşabilir. Her durumda, cerrahınızın reçetesini ve tavsiyesini izlemek şarttır.

Diş implantı yaptıracak bir diş hastasıysanız, bir konsültasyon sırasında diş implantları için kemik grefti ameliyatının gerekli olabileceğinin söylenmesinin oldukça normal olduğunu unutmamak önemlidir. Ayrıca korkmanız da normaldir. Sonuçta, kemik aşılama kulağa korkutucu geliyor.

Neyse ki, bu korkman gereken bir prosedür değil. Hem ağrısız hem de öngörülebilir olan düzenli bir diş rutinidir. Dental Tourism

 Ne Zaman Gereklidir?

Hastanın ağzında diş implantlarını destekleyebilecek yeterli miktarda sağlıklı doğal kemik bulunmaması durumunda gerekli olan bir tekniktir. Bu doğal kemik eksikliği şunlardan kaynaklanabilir:

  • Geliştirme Hataları
  • Diş eti hastalığı
  • Yüz Yaralanması veya Travma
  • Dişler Çıkarıldıktan Sonra Boş Alan
Leave comment

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp