Sigara ve Diş İmplantları

Sigara ve diş implantları

Diş İmplantları eksik dişleri kalıcı olarak restore etmek için mükemmel bir seçenektir . Eksik dişlerinizi değiştirmek için diş implantlarını düşünebilirsiniz, ancak sigara içiyorsanız, sigara içmenin diş implantı tedavisine eklediği risklerin farkında olmanız gerekir. 

Sigara ve Diş İmplantları Risk Nelerdir?

Dental implant tedavisi hafif oral cerrahi gerektirir. Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, her zaman olası riskler vardır. Sigara içenler, sigara içmeyenlerden daha fazla implant yetmezliği dahil komplikasyonlarla karşılaşma riski altındadır. Sigara içmek, çeşitli nedenlerden dolayı ameliyat sonrası komplikasyon olasılığını arttırır. Sigara içmek kandaki oksijen miktarını azaltır, bu da vücudun iyileşme yeteneğini engeller ve enfeksiyon riskini artırır. Sigara içmek diş implantı hastalarını aşağıdakiler için daha yüksek bir risk altına sokar:

  • Gecikmiş iyileşme:  Daha önce belirtildiği gibi, sigara içmek vücudun iyileşme yeteneğini engeller. Sigara içmek iyileşme süreci için hayati önem taşıyan kan dolaşımındaki oksijeni azaltır ve iyileşmeyi yavaşlatır ve geciktirir. Yavaş iyileşme, hastaları enfeksiyon ve implant yetmezliği gibi komplikasyonlara açık bırakır.
  • Enfeksiyon:  Sigara içmek ağız içine bakteri sokabilir ve implant bölgesinde enfeksiyon riskini artırabilir. Sigara içmek ayrıca vücudun enfeksiyonla mücadele yeteneğini de bozar.
  • Peri-implantit:  Peri-implantit, dental implant tedavisinden sonra sigara içmeye devam edenlerde sıklıkla görülen bir komplikasyondur. Peri-implantit, diş implantı çevresindeki alan iltihaplandığında mukozal bir cebin gelişmesine yol açtığında ortaya çıkar. Mukozal cepler, çene kemiğinin diş implantına düzgün bir şekilde iyileşmesini ve yapışmasını önleyerek implant arızasına neden olur.
  • Dental implant yetmezliği:Sigara içenler arasında dental implant yetmezliği riski büyük ölçüde artmaktadır. Dental implantlar enfeksiyon, iyileşme güçlüğü veya peri-implantit gelişimi nedeniyle başarısız olabilir.
  • İlaçla olası etkileşim: Sigara içmek, komplikasyon riskini artırabilecek belirli ilaçların, özellikle antibiyotiklerin etkinliğini etkileyebilir.

Sigara içenler dental implant cerrahisine nasıl hazırlanmalıdır?

Sigara içenler, sigarayı bırakıp tamamen iyileşene kadar sigara içmeyerek mümkün olduğunca önceden diş implantı ameliyatına hazırlanmalıdır. Sigara içenler ameliyattan en az dört hafta önce durmalı ve iyileşme sırasında altı haftadan fazla sürebilecek sigara içmekten kaçınmalıdır. Sigarayı bırakmak sadece diş implantı ameliyatından sonra komplikasyon riskinizi azaltmak için gerekli değildir, aynı zamanda dişeti hastalığı, diş çürüğü, kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Dental implantın toparlanmasından önce ve sırasında sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Nikotin replasman tedavisi arayın:  Nikotin tedavisi ile tedaviyi bırakmanıza yardımcı olmak için nikotin tedavisi tedavileri genel doktorunuz tarafından reçete edilebilir.
  • Şekersiz sakız çiğnemek :Şekersiz sakız  çiğnemek, ağzınızı meşgul ederek ve sizi sigara içmekten alıkoyarak sigara içmemenize yardımcı olabilir.
  • Destek alın:  Çevrimiçi destek grubunu bulun veya destek almak için arkadaşlarınıza ve ailenize başvurun.
  • Tütün arzusunu fiziksel aktivite ile azaltın: Yürüme veya jogging gibi 30 dakikalık fiziksel aktiviteye girmek , tütün arzusunu önlemeye yardımcı olabilir. 30 dakikalık bir aktivite için zamanınız yoksa, sizi sigara içmekten uzaklaştırmak için ağız kavgası, krikolar, hatta ev işi yapmayı deneyin.

Konsültasyon Planlayın

Sigara ve diş implantları hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçiniz.

Leave comment

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp