Protez veya İmplant

Protez veya İmplant

Protez veya İmplant :İmplant ve protez arasında seçim yapmak kolay bir iş değildir. Bu iki yol şu anda eksik dişlerin yerine konulmaktadır. Bununla birlikte, her ikisi de farklı sorunlara ve durumlara çözüm sağlasa da, bunlar genellikle karıştırılır.

Bir protez veya implanta ihtiyaç olup olmadığına karar vermeden önce, hastanın ihtiyaçları ve tıbbi durumunun yanı sıra ortaya çıkan tek seferlik ve tekrarlayan maliyetler dikkate alınmalıdır. Makalemizde, seçiminizi kolaylaştırmak için farklılıkları ve temel bilgileri derledik!

Protez ile implant arasındaki fark nedir?

Bir protez ile implant arasındaki fark , implantın sabit olması, protezin hareketli olması, çıkarılabilir olmasıdır . Dental implantlar aslında diş hekiminin lokal anestezi sonrası çene kemiğine tutturduğu titanyum vidalardır. Yapay diş kökü görevi görürler. İmplant için toplam iyileşme ve kemikleşme süresi nispeten uzundur, yaklaşık 2-3 aydır. Cıvatalar, ömür boyu sabit bir diş sağlayan seramik veya sermet çerçeveli kronlarla donatılmıştır.

Çıkarılabilir protezler, proteze yapıştırılması gereken protezlerden oluşur. Eskiden porselen dişler plastik bir tabana gömülürdü. Günümüzde ise modern diş teknolojisi sayesinde protezler eskisinden daha hafif ve daha dayanıklıdır.

İmplantlar hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Protezle ilgili problemler konusunda endişelenmek istemiyorsanız bir implant seçmelisiniz. Yüz şeklini korur, çene protez takarken olduğu gibi düşmez. Yemek yerken takma dişlere göre daha az dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir.

Bununla birlikte, özellikle implantasyondan sonraki sözde kemikleşme döneminde implantlar üzerindeki yük de izlenmelidir. İmplant, ömür boyu süren bir implanttır, bu nedenle çıkarılabilir bir protezle uğraşmak çok daha az zaman alır; yapıştırma, bakım veya yeni ekipman satın alınması gerekmez. Normal dişler kadar temiz tutulmalıdır. Sadece bir veya birkaç diş olması da iyi bir seçimdir. Ek olarak, hepsi 4’te olduğu gibi nadir kemiklerde kullanılabilen implantlar zaten var.

Diğer bir seçenek, kemik grefti ile ilişkili bir implanttır. Gelişmiş teknoloji, çok seyrek kemik dokusunun değiştirilmesini mümkün kılar, böylece implant kolayca implante edilebilir. Kemik stoğu ve kemik yoğunluğu çok az aşınmışsa, kemik genellikle implantla doldurulur. Öte yandan kemik dokusu çok seyrek ise önce doldurulur ve ardından işlemden altı ay sonra uygun implant yerleştirilir.

Protez hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Çıkarılabilir protez olarak da bilinen bir protez, hastanın çok az kemiği varsa, maddi nedenlerle veya diğer sağlık nedenleriyle seçilmelidir. Protez plastik veya porselenden yapılabilir.

Günümüzde bu cihazlarla da oldukça gerçekçi bir tasarım yapabiliyorlar ki bu kemik dişin görünümüne çok benziyor. İmplante edilen orijinal dişi tamamen takip eden bir implant çözümü kadar benzersiz olmasa da, estetik pek çok kişi için ana düşünce değildir. Porselen protez daha gerçekçi ancak olası bir düşme nedeniyle daha kolay hasar görüyor.

İlk yatırımın ne kadara mal olacağı önemliyse, implanttan daha ucuz bir yatırım olduğu için protez iyi bir seçim olabilir. Fiyat çoğunlukla hammaddeye bağlıdır. Çıkarılabilir protezin zaman zaman değiştirilmesi gerekir ki bu da uzun vadede maliyetlidir, böylece implantın maliyetini hızlı bir şekilde karşılayabilirsiniz.

Protez olması durumunda gevşeyebileceğinden ve yeniden ayarlanması gerektiğinden düzenli olarak diş hekimine gitmelisiniz. Bu, sürtünmeden kaynaklanan sık tahrişi önler. Ancak zamanla çenenin yapısı yaşla birlikte değişeceğinden tüm yapının değiştirilmesi gerekir. Ne yediğimizi, yiyeceğin ne kadar yumuşak olduğunu seçmek ve çiğnerken dikkat etmek için protez kullanılmalıdır. Yine de diyet veya başka bir hastalık nedeniyle yumuşak yiyecekler yiyorsanız, protez doğru seçim olabilir.

Çıkarılabilir protez, diş eti çok fazla sürtünme ve basınca maruz kaldığından, protezi bile kırabileceğinden başlangıçta çok fazla ayar gerektirir. Ek olarak, bakteri üremesini önlemek için uygun ağız hijyeni önemlidir.

Hangisinin benim için doğru olduğunu nasıl seçerim?

İmplant daha modern, dayanıklı ve güvenilir bir seçim olduğu için çıkarılabilir protezlerin süresinin dolduğu söyleniyor. Görünümü gerçek bir kemik dişinden neredeyse ayırt edilemez, böylece hasta tekrar güvenle gülümseyebilir. Çoğu durumda, protez alanı kullanılabilir ve fiyatı uzun vadede karşılığını verir.

Birçoğu bilmiyor, ancak iki protez yöntemi birleştirilebilir. Bu şekilde sabit implantların üzerine her iki teknolojinin özelliklerini taşıyan hareketli bir protez yerleştirilebilir. Çıkarılmasına gerek yoktur, ancak temizlenmesi tavsiye edilir. O da hareket edemez, böylece içinde kolayca uyuyabilirsiniz. 

Yurtdışından (Dental Tourism) gelecek olan hastalarımız ( Protez veya İmplant ) için Whatsapp : +90 544 856 8116 hattımızdan iletişime geçiniz :

Leave comment

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp