Tek Diş Eksikliği

Tek diş eksikliği

Tek diş eksikliği ; Diş kronları, ya artık işlevini yerine getiremeyecek kadar hasar görmüş dişin geri kalan kısmına ya da bir diş implantı üzerine yerleştirilebilir . Her iki durumda da, kaybedilen bir dişi geri kazandığınızı hissedeceksiniz . Yurtdışından (dental tourism) gelecek olan hastalarımız öncesinde iletişime geçmelidir.

Bu yazıda ne öğreneceksiniz?

Bu makalede aşağıdaki konuları okuyun:

 • Kuron veya diş örtüsü nedir?
 • Diş kronu türleri
 • Diş kronu yapmak için malzeme
 • Ne zaman diş kronuna ihtiyacınız var?
 • Diş kronu nasıl kurulur?

Kuron veya diş örtüsü nedir?

Bir diş kronu, dişin yalnızca diş tacı denilen görünen üst kısmının yerini alan protez yerine geçer .

Bunlar aynı zamanda popüler olarak dişler için ” örtüler ” olarak da adlandırılır , çünkü onları daha önce kronun alınması için hazırlanmış olan dişin geri kalanının üzerine koyarız.

Ancak bu, diş kronlarını takmanın iki yolundan yalnızca biridir. Aşağıda farklı diş kronu türleri hakkında bilgi edinin .

Diş kronu türleri

Diş kronları öncelikle kurulum yöntemine ve ardından üretim malzemesine göre ayrılır :

Bir diş tacı takma yöntemine göre, onu ikiye ayırıyoruz:

 • Doğal bir diş üzerine veya iyileştirilmiş bir diş köküne yerleştirdiğimiz diş kronları .
 • Bir diş implantı üzerine yerleştirilen diş kronları .

Tek Diş Eksikliği ile ilgili kron seçiminde hekiminizin mutlaka tavsiyesini almalısınız.

Doğal bir diş veya iyileştirilmiş bir diş kökü üzerinde bir diş tacı

Böyle bir implantasyon yöntemi için yeterince stabil olduğunu tahmin edersek, tacı bir dişe veya yükseltilmiş bir diş köküne yerleştirebiliriz.

Elbette bu, dişin hareket etmediği veya kaybına yol açabilecek süreçlerden ve hastalıklardan etkilenmediği anlamına gelir .Tek Diş Eksikliği

Diş implantında diş kuronu

Diş çekilirse, dişi kurtarma ümidi olmasa bile diş implantı üzerine bir kron takılması önerilir .

Doğal bir diş veya kök üzerine taç yerleştirmekten daha pahalı olmasına rağmen, aynı zamanda daha iyi ve daha uzun vadeli bir çözümdür .

Diş kronu yapmak için malzeme

Diş kronunun malzemesine bağlı olarak, bunları üretim malzemesine göre iki ana gruba ayıracağız :

 • Metal tabanlı veya metal seramik kronlara sahip diş kronları
 • Metal içermeyen diş kronları

Metal seramik diş kronları

Metal seramik diş kronları, bir metal ve bir seramik parçadan oluştuklarını zaten isimleriyle ortaya koymaktadır .

Seramik kısım alümina seramikten yapılmıştır . Alümina seramikler, porselen ve cam (alümina, kaolin ve kuvars) elde edilen hammaddelere dayandığından sert porselen ve parlak cam özelliklerine sahiptir .

Bu nedenle, jargonda genellikle “porselen” ve ” porselen dişler ” olarak adlandırılır.

Metal-seramik kronlardaki diş kronunun tabanı olan metal kısım, değerli veya değersiz metal alaşımlarından yapılır .

Altın, platin, gümüş veya paladyum gibi değerli metaller belirli kombinasyonlarda ve oranlarda karıştırılır ve mükemmel özelliklere sahip kronlar için bazlar sağlar .

Altın-seramik diş kronları

Örneğin altın alaşımları, mükemmel kenar uyumu ve diş köküne tutturuldukları eriyen çimentoya dirençleri nedeniyle özellikle değerlidir .

Bu , metal taban ile diş kökü arasında mikro çatlaklar veya boşluklar oluşturma riskinin azalmasına neden olur, bu da daha az çürük veya dişeti iltihabı riski anlamına gelir .

Diş protezlerinde onlarca yıldır değerli malzemeler kullanmak bize bu malzemelerin dişleri nasıl mükemmel şekilde ” koruduğunu ” öğretti .

Örneğin, bu tür protez çalışmaları çıkarıldığında, alttaki dişler en eski protez çalışmalarında bile mükemmel durumdadır.

Ayrıca , tabanı baz metal alaşımlarından yapılan daha uygun metal-seramik kronlar da vardır .

Bunlar hala çok güvenilir ve kaliteli kuronlardır. Metal tabanları genellikle kobalt ve krom alaşımlarından, ardından nikel ve krom alaşımlarından veya titanyum alaşımlarından yapılır.

Bilinen tüm metal seramik kuronlar, tabanları hangi metallerden yapılırsa yapılsın, onlarca yıldır kullanılmaktadır ve zamanın testine dayanmaktadır.

Bu nedenle, hangi metal-seramik diş kuronunu seçerseniz seçin, güvenilir bir diş-protez çözüme sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz .

Titanyum seramik diş kronları

Titanyum-seramik diş kronları metal-seramik kronlara bölünmesine rağmen, titanyumun özel nitelikleri nedeniyle daha yüksek bir fiyata sahiptirler.

Titanyum hafiftir, korozyona dayanıklıdır , düşük özgül yoğunluğa sahiptir ve çok güçlüdür ve deformasyona karşı dirençlidir.

Diş protezlerinde saf titanyum kullanılır, ancak bazı uygulamalar için saf titanyumdan daha iyi özelliklere sahip olan titanyum alaşımları da kullanılır.

Metal seramik kuronların dezavantajları

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, metal-seramik diş kronları çok sayıda hasta için son derece dayanıklı ve kaliteli bir çözümdür.

Güçleri nedeniyle, üç veya daha fazla diş kronundan oluşan diş köprüleri için de harika bir çözümdür .

Bununla birlikte, günümüzde giderek yerini metal içermeyen diş kronlarına bırakan birkaç eksiklikleri vardır:

 • Metal seramik diş kronları , metal tabanları nedeniyle ışığı iletmezler, bu nedenle kuron, doğal bir dişin sahip olduğu ışık efektlerine sahip değildir.
 • Bazı hastalarda metal-seramik kaplamadan gelen metal diş etlerinin hassasiyetine , görünümünün uygulanmasına ve hatta geri çekilmesine neden olabilir.
 • Bu değişiklikler çoğunlukla periodontiyumun (dişin etrafındaki doku) durumu ile ilişkilidir . Metal seramik kronlu dişlerde bu meydana gelirse kronun kenarında gri bir metal olabilir.
 • Metal seramik diş kronları son derece güçlüdür. Ancak imalatında kullanılan diş seramikleri çatlayabilir .

Metal seramik diş kronlarının eksikliklerinden endişeleniyorsanız, metal içermeyenleri tercih etmek daha iyidir . Mükemmel fiziko-kimyasal özelliklere ve biyouyumluluğa ek olarak, üstün estetik ile de karakterize edilirler .

Metal içermeyen diş kronları

Metal içermeyen diş kron şekil, geri amacıyla oluşturulan fonksiyonunu ve dişlerin doğal estetiğini ile, en az hasarla diğer diş ve diş etlerine ve maksimum ile dayanıklılık .

Bugün bu hedefe zirkon seramik , tamamen zirkon ve cam seramik diş kronları ile ulaşıyoruz.

Leave comment

Mecidiyeköy

Şişli, İstanbul

0 544 856 8116

Telefon & WhatsApp

Çalışma Saatlerimiz

P.tesi - C.tes: 09:00 - 19:00

Mail

bilgi@estetikdentalimplant.com
× WhatsApp